Община Минерални бани Инфо

 

Община Минерални бани е разположена върху територия от  214,665 кв.км., в северната част на Източните Родопи.

Общинският център Минерални бани е разположен на:

· 18 км - от областния град Хасково
· 100 км - от границата с Турция
· 90 км – от границата с Гърция (Маказа)
· 13 км. от главния път Е-80 (София - Пловдив - Истанбул).

Този регион се характеризира с хълмист релеф, топъл континентален климат и умерени валежи.
Надморската височина в общината е от 50 до 500 м.
Разположен е в чудесна местност, с прекрасна горска растителност и кристално чист въздух.

Общината обхваща 12 населени места с общо население 7 592 души.

Лечебната сила на минералната вода в сърцето на Източни Родопи

Този регион се характеризира с хълмист релеф, топъл континентален климат и умерени валежи. Разположен е в чудесна местност, с прекрасна горска растителност и кристално чист въздух.

Най- ценнoто природно богатство на района е минералната вода, която е хипертермална и уникална по своя химичен състав и лечебни свойства.Тя блика от 14 извора с дебит 1500 л / мин. Характеризира се като сулфатно-натриева, калциева и флуорна. Курортът е световно известен с лечението на болестта на Бюргер, като заболяването се лекува успешно само на още две места в света.

Лечебните свойства на минералната вода са били известни и оценени още по време на римската епоха. През ІІ в. селището /град Топлицос/ е наброявало повече от 12 000 жители. Този факт потвърждава голямата популярност, с която се е ползвала тази минерална вода още в древността. Разкритите археологически паметници потвърждават, че около минералните извори е кипял интензивен живот през различните исторически периоди. Археологическите находки показват, че строените от римляните бани са били използвани както за хигиенни нужди, така и за лекуване на заболелите и ранените при военни походи войници. Римските бани датират от ІІ – ІІІ в. от новата ера.

Интересни туристически атракции – „Терариум“ и „Чифте баня“.

Терариумът”, разположен в парк „Топлика” в Минерални бани е необичайна и интересна туристическа атракция за деца и възрастни. Посетителите могат да разгледат постоянната експозиция от различни екземпляри земноводни и влечуги, които реално не могат да бъдат наблюдавани в природата продължително време. Това са зелена игуана, скален питон, жълта парагвайска анаконда, гърмящи змии и мн.др.

Другата туристическа атракция, наречена „Чифте баня“ разполага с два големи метални душа , които вечер правят светлинно шоу с лазаери. В нея хората ще могат да се възползват от течащата минерална вода на открито. Туристите могат да потапят крайнициси, като едновременно релаксират и се лекуват.

В района между връх „Аида” и с. Сърница има редица интересни за природолюбителите защитени природни забележителности, като „Орлови скали”, резерват „Борака”, „Находище на див божур и момина сълза” и др. Южно от връх “Аида” е Черната скала и връх “Купена”, на който като шапка стои скалата Калпак кая. В проект на общината са изградени 6 екопътеки, които обхващат най-значимите природни и културни забележителности.

Туристическа еко пътека „Минерални бани – Айкаас“

Tourist eco-trail "Mineral Baths - Aikaas"

Пътеката започва в южния край на с.Минерални бани, минава през с.Брястово и стига до м.Айкаас. По маршрута на екопътеката с обща дължина 7,75 км са обособени 7 зони за отдих и атракции:

1. местност „Мазълова чешма“
2. местност „Чучките“
3. местност „Шарапаните“
4. местност „Танти бунар“
5. местност „Калето“
6. хижа „Айда“
7. местност „Айкаас“

Местността Мечите дупки (Айкаас) е разположена върху западния склон на планинскияа рид Мечковец (Аида), непосредствено под естествен скален венец. От него се разкрива панорамна гледка на запад и юг, към вътрешността на Родопите, която силно впечатлява със своята красота и обхват - над 30 км.

Под венеца на няколко тераси са разположени на групи стари подземни рудници, които са от средата на 2 хил. Пр. Хр. При Айкаас има и укрепление, използвано от войскова част, охранявала златотодобива. Крепостните стени, съставени от среди и големи скални блокове, все още личат по терена.

Туристическа еко пътека „Сърница-Купена-Орлови скали“

Tourist eco trail "Sarnitsa-Kupena-Orlovi skali"

Пътеката започва от северния край на с.Сърница и завършва при паметник на културата и природна забележителност Орлови скали. Има отклонение за м.Купена. По маршрута на екопътеката с обща дължина 4,75 км (от които 1,54 км по макадам, а 1,1 км по съществуващи пътища) са обособени 3 зони за отдих и атракции.

Тракийска, късноантична и средновековна крепост вр. Купена / Върга / Латницата с. Сърница общ. Мин. бани се намира на едноименния връх, на 2.67 км северозападно по права линия от центъра на село Сърница. Стените на крепостта са изградени от ломен камък, споен с бял хоросан. Останки от крепостната стена се виждат само в северната част на билото. Намерената керамика я отнася към периода на неолита. От крепостта се виждат всички крепости в райно на Източни Родопи. Характерната скала е като пътепоказател за туристите.

Туристическа еко пътека: "Минерални бани-Голямо градище - връх Гарваница"

Tourist eco trail: "Mineral Baths - Big Garden - Garvanitza Peak"

Пътеката започва в южния край на село Минерални бани заедно с пътекта "Минерални бани - Айкаас", след което се отделя на запад, а при м.Градушка църква се разделя на две. Едната се изгачва на връх Гарваница, а другата на в.Голямо градище. По маршрута на екопътеката с обща дължина 5,2 км са обособени 5 зони за отдих и атракции

Монолитните скали на възвишението Гарваница доминира над околността и е връхна точка на голям мегалитен култов комплекс, който обхваща целия хълм и включва крепостни стени на древно укрепено селище, жертвени ями, скални изсичания, вкопавания, шарапани, кремлехи и менхири

Голямото градище е древно фортификационно съоръжение, на връх с надморска височина 555,4 m. Крепостта е изградена върху самостоятелно, скалисто възвишение със стръмни, на места и отвесни, скални склонове на всички страни. На върха на възвишението са запазени останките на крепостните стени. Обектът е един от сравнително добре запазените древнотракийски крепости в Южна Тракия.

Туристическа еко пътека: "Айкаас - Градището - с. Сърница"

Tourist eco trail: "Ayaas - Gradishteto - village of Sarnitsa"

По маршрута на екопътеката с обща дължина 4,8 км са обособени 4 зони за отдих и атракции.

Пътеката започва северозападиня край на село Сърница и има връзка с пътека "Сърница-Купена-Орлови скали"

Завършва при скалния феномен Айкаас.

Има отклонение за Тракийска грепост Градището:

Тракийската, късноантична и средновековна крепост Калето се намира на едноименния връх, на 2.75 км северно по права линия от центъра на село Сърница. Крепостната стена градена от ломени камъни без спойка на места включва стърчащите скали, конструктивно свързани със стената. Заградената площ е близо 2 дка. В по- ниския северен край на крепостта цитаделата е отделена с допълнителна напречна стена. По повърхността се намират керамични фрагменти от началото и от втората половина на I хил.пр.н. е., както и от римската епоха и средновековието. Тук е намерена и римската военна диплома от император Елагабал (221 г.), съхранявана във Виенския музей.

Туристическа еко пътека с. Боян Ботево-Улу дере-м. Орлови скали

Tourist eco trail village of Boyan Botevo-Ulu Dere-m. Eagle Rocks

Пътеката започва от центъра на село Боян ботево. Движи се по течението на Улу дуру до Дикилиташ, след което завива рязко на север към Орлови скали. По маршрута на екопътеката с обща дължина 10 км са обособени 7 зони за отдих и атракции. Има туристически маршрут до тракийски култов комплекс при село Ночево. Той се движи по срещу течението на Улу дере и по него се наблюдават множество трапецовидни скални ниши.

Тези структури са система от светилища, която започва да се оформя още през неолита (седмо-шесто хил. пр.н.е.) и достига разцвета си през халколита (пето-първа третина на четвърто хил. пр.н.е.). Дело е на земеделска общност, която обитава равнините и притежава забележителни металургични и астрономически познания.

Туристическа еко пътека: "с. Сърница - м. Петте чучура - с. Ангел войвода"

Tourist eco trail: "Sarnitsa village - Pette chuchura village - Angel voyvoda village"

Пътеката започва от началото на село Сърница където може да се види възрожденска къща на Дядо Яню Петров. Къщата е в родопски стил с чардак и външна стълба характерна за ранното възраждане.

По маршрута на екопътеката с обща дължина 6,85 км са обособени 4 зони за отдих и атракции. Те са концентрирани в местността Петте чучура и по течението на река Улу дере. Обособено е место за отдих до Параклис Света Троица непосредствено след с. Сърница.

Пътеката свършва при село Ангел войвода в подножието на връх Хасара, където се намира тракийски култов комплекс наречен от проф. Овчаров "Градът на слънцето". Комплексът се сътои от тракийска и антична крепост, скална гробница, скално светилище, ранно християнска църква, скален диск, скална винарна и множество трапезовидни скални ниши.

 

Контакти:

с. Минерални бани,
бул. "Васил Левски", №3
Община Минерални бани

Телефон: 
(03722) 20-20
min_bani@abv.bg

Website: http://mineralnibani.bg/