Провадия е селище с над 15-вековна история. Археологическата датировка отнася най-старите следи от човешка дейност в землището на града към V в. пр. Хр.
Смята се, че градът е основан като крепост и форпост на Византия срещу нахлуващите от север войнствени племена. Византийците го наричат Проват (проход или теснина). Към края на ХІ в. българите налагат името Овеч, вероятно заради добре развитото овцевъдство в този край.
През 1388 г. след продължителна обсада Овеч е превзет от турците. Завоевателите го наричат Провадия, а също така и Таш Хисар.
Освобождението на България от османско иго заварва Провадия с около 3500 жители. За кратък период от време Провадия е окръжен център в Княжество България. В резултат на административна реформа от 1881 г. става околийски град.
Историческа справка
Провадия е един от най-старите градове в Североизточна България. Той има многовековна и интересна история.
Преди 7000 години южно от него праисторическите хора добиват и търгуват с една от най-важните суровина за човечеството – солта. През ІІІ век на платото Калето, което е в непосредствена близост до града, е изградена величествена крепост. Тя се използва (с прекъсвания) до края на ХVІІ век. Гърците я наричат Проват, българите Овеч, а турците – Таш хисар (Каменна крепост).
В града живеят траки, римляни, византийци, българи, турци, евреи, арменци. Той е свързан с цар Петър ІІ, брат му – цар Калоян, движението начело с цар Ивайло, османското нашествие, въстанието на Константин и Фружин, походът на полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело през 1444 г. Провадия е стопански, административен и военен център на региона, седалище на митрополия. През ХVІ–ХVІІ век тук се оформя голяма дубровнишка колония. Градът се разраства. По време на Руско–турската война (1828–1829) той е напълно разрушен и десетилетия наред се възстановява.
След Освобождението за кратко Провадия е седалище на окръжие и в продължение на осем десетилетия – околийски град. Той се развива като промишлен и търговски център, създават се трайни културни традиции. През 1923 г. тук има силно брожение срещу Деветоюнския преврат.
Днес Провадия е известна с производството на разсол за химическите заводи в Девня и с Националния конкурс за млади музикални изпълнители „Светослав Обретенов”. В града живеят малко повече от 14 000 души. Общината включва и 24 села. Природните дадености, близостта на Черно море и град Варна, летище, пристанища, наличието на жп линия и магистрала „Хемус” са фактори, които благоприятстват за развитието на града и околните селища.
Защитени местности и природни забележителности
На територията на община Провадия има три защитени местности и една природна забележителност.
Защитена местност „Славейкова гора“
Обявена е през 1986 г., а със Заповед № РД-810 / 23.08.2002 г. е прекатегоризирана, с площ 73,5 ха. Намира се в землището на с. Славейково. Представлява смесена широколистна гора със скални венци по ръба на Провадийското плато, постоянна гнездова територия на няколко вида дневни грабливи птици, защитени по смисъла на Закона за биоразнообразието: малък креслив орел, осояд, обикновен мишелов, голям ястреб, малък ястреб. В територията могат да се наблюдават и други защитени видове като сив кълвач, голям пъстър кълвач, обикновена чинка, голям синигер, жълтоглаво кралче, черен дрозд и др.
До местността се достига по горски път, западно от с. Славейково. Подходяща е за орнитологичен туризъм.
Защитена местност „Снежанска кория“
Обявена е през 1943 г., а със Заповед № РД-814 / 23.08.2002 г. е прекатегоризирана. Площта й е 81 ха. Намира се в землището на с. Снежина. Представлява вековна дъбова гора на възраст 120-210 г.
Защитена местност „Голямата канара“
Обявена е със Заповед №-213 / 05.04.1979 г., с площ 33 ха. Намира се в землището на с. Петров дол. Представлява карстов каньон със специфичен ландшафт, гнездово местообитание на редки грабливи птици, включени в Червената книга на Р България и защитени по смисъла на Закона за биологичното разнообразие: белоопашат мишелов, египетски лешояд, скален орел, обикновен мишелов, черношипа ветрушка, вечерна ветрушка и др. В местността има останки от скални манастири. Защитената местност е достъпна и подходяща за орнитологичен туризъм.
Природна забележителност „Пробитият камък“
Обявена е със Заповед № РД-646 / 05.09.2006 г., с площ 79,98 ха. Намира се в землището на с. Равна. Представлява територия с характерен ландшафт, включващ забележителни скални образувания, представляващи местообитания на защитени и приоритетни за опазване видове птици: орел змияр, малък лешояд, скален орел, белоопашат мишелов, бухал, козодой, както и други защитени животински (пъстър пор, горски сънливец, голям и малък подковонос, голям нощник, ръждив вечерник, кафяво прилепче) и растителни (голоосилесто коило, борзеанов игловръх, картъловиден карамфил) видове, предоставяне на възможност за научни изследвания, образователна дейност и развитие на устойчив туризъм.
В границите на природната забележителност е забранено:
• Увреждане на скалните образувания и изземване на скални фрагменти;
• Разкриване на кариери и провеждане на минногеоложки дейности;
• Замърсяване с отпадъци;
• Скално катерене, алпинизъм и други екстремни спортове;
• Всякакво строителство, освен изграждане на екопътеки за нуждите на туризма.
Адрес: гр. Провадия, пк 9200, ул. Дунав 39
Телефон: 0518 42702
Email: delo@provadia.bg
Web Site: www.provadia.bg